O ŚWIECACH
A MOŻE TAK ŚWIECA SOJOWA?
Czy wiesz czym różni się świeca sojowa od tej zwykłej znanej nam od lat wykonanej z wosku parafinowego? Może zadajesz sobie pytanie czy warto je kupować? A może jeszcze o nich nie słyszałeś?
Najważniejszą, najbardziej istotną różnicą między woskiem sojowym a parafiną jest ich wpływ na nasze zdrowie. Wosk sojowy jest produktem naturalnym, wytwarzanym z ziaren soi – całkowicie
naturalnej i niemodyfikowanej genetycznie, bez dodatków pestycydów. W przeciwieństwie do świec parafinowych świece sojowe podczas palenia nie wytwarzają szkodliwych, trujących substancji, takich jak formaldehyd, toluen czy benzol, co może powodować gorsze samopoczucie, negatywnie wpłynąć na nasz układ nerwowy, oddechowy, immunologiczny, a także powodować bóle głowy. Świece te mogą być bezpiecznie stosowane przy dzieciach, osobach cierpiących z powodu alergii czy astmy, nie przeszkadzają również zwierzętom. Są one biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska, co ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie, gdyż palenie wosku sojowego emituje o 90% mniej dwutlenku węgla niż palenie parafiny. Oprócz tego wosk sojowy topisię w niższych temperaturach niż parafina i pali się średnio o 50% dłużej od tradycyjnych świec. Jest łatwy do usunięcia z tkanin czy innych powierzchni, wystarczy ciepła woda i mydło.
Tylko taki czysty i całkowicie naturalny a dodatkowo bezzapachowy wosk sojowy jest świetną bazą do stworzenia świecy o idealnej kompozycji zapachowej. Olejki eteryczne czy zapachowe dodane do wosku sojowego w pełni oddają w gotowej świecy swój aromat.
Zachęcamy do sprawdzenia!
JAK PALIĆ ŚWIECE SOJOWE?
Aby móc w pełni wykorzystać walory świecy sojowej powinno się przestrzegać pewnych zasad.
Najważniejszą rzeczą, jest CZAS PALENIA.
Jak wiecie, świece sojowe palą się minimum dwa razy dłużej od zwykłych świec parafinowych, dlatego trzeba dać im trochę czasu. Ich pierwszy raz powinien trwać od dwóch do max czterech godzin, aż do pełnego upłynnienia górnej części wosku. Wtedy jesteśmy pewni, że świeca będzie wypalała się równomiernie. Nie będzie tworzył się wąski tunel, który powoduje jej gaśnięcie a także pozostała część wosku nie będzie osadzała się na ściankach szklanego naczynia.
Świeca sojowa rozpala się dłużej niż parafinowa ale też dłużej się pali, a jej zapach ulatnia się już po około 20 minutach.
Jednorazowo należy palić świece nie dłużej niż 3-4 godziny, żeby uniknąć przesunięcia się knota, a tym samym wykorzystać świece do końca.
Równie istotny jest KNOT.
Przed każdorazowym zapaleniem świecy należy go skrócić na długość do 0,5 cm. Ten zabieg sprawi, że świeca odpowiednio się rozpali i będzie paliła się ładnym, stałym płomieniem. Zbyt długi knot przechyla się, może zatopić się w wosku i gaśnie. Nieprzycinane knoty powodują również, iż świeca ma duży płomień, kopci, knot się kruszy i brudzi wosk i szybciej się wypala.
DO GASZENIA ŚWIECY SOJOWEJ warto użyć specjalnego gasidełka, lub w inny sposób odciąć dopływ tlenu. Nie należy płomienia zdmuchiwać. W przeciwnym razie zapach świecy zostanie stłumiony przez kopcący się knot.
Bardzo ważne jest BEZPIECZEŃSTWO
Świeca powinna stać w temperaturze pokojowej z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Wosk sojowy może się wtedy odbarwiać
Nie zostawiajmy świecy bez nadzoru, zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu przebywają dzieci, zwierzęta, trzymajmy ją z dala od firanek, łatwopalnych dekoracji.
Pamiętajmy również, że świec nie należy palić przy otwartym oknie, w przeciągu, gdyż cały zapach się ulotni i nie będzie wyczuwalny w pomieszczeniu. Ze względów bezpieczeństwa nie należy również wypalać świecy do samego końca. Jeśli zostanie ok. 1 cm wosku, należy zakończyć palenie. Stanowi to duże niebezpieczeństwo, gdyż rozgrzany słoik może pęknąć, uszkodzić mebel na którym stała świeca, a nawet wywołać pożar. Nie stawiajmy świecy na metalowych podstawkach, one nagrzewając się zwiększają temperaturę dna słoiczka.
Po wypaleniu świecy, wystarczy wymyć pojemnik po świecy wrzątkiem. Dzięki czemu, możemy wykorzystać go na wiele różnych sposobów np. jako pojemnik na drobiazgi ,czy słoiczek na przyprawy.